Procesja z Jezuskiem palmowym w Skansenie, las gałązek pod Bazyliką św. Małgorzaty

  • Autor: jzelasko
  • Opublikowany: 2015-03-29

/ arch

Procesja z "Jezuskiem palmowym" od kilku lat przyciąga wiernych do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w skansenie. Mieszkańcy Nowego Sącza licznie uczestniczyli dzisiaj także w obchodach Niedzieli Palmowej na Rynku, a potem w Bazylice św. Małgorzaty.

W Niedzielę Palmową (29 marca) w kościele św. Piotra i Pawła w sądeckim Parku Etnograficznym została odprawiona uroczysta Msza Święta.  Liturgię rozpoczęła procesja z palmami i figurą Chrystusa na osiołku. Gałązki bazi pod wózek z figurą rzucali członkowie zespołu regionalnego "Lachy" z Nowego Sącza, a towarzyszyli im wierni, którzy przybyli nawet z odległych stron Polski.

Procesja w skansenie jest nawiązaniem do wydarzeń sprzed kilku stuleci, podczas których była obwożona figurka Jezusa na osiołku, umieszczona na drewnianej platformie. Sama figura jest repliką rzeźby ze starosądeckiego klasztoru Sióstr Klarysek, gdzie podobne procesje odbywały się w XVIII wieku. Obchody te zostały poniechane w XVIII wieku, kiedy to biskupi krakowscy oświadczyli, że „nie można Pana Jezusa wozić na sznurku, po korytarzach i obejściach kościoła”. Do tradycji nawiązano w latach 30-tych ubiegłego wieku we wsi Tokarnia, koło Krakowa, a po wojnie także w Marcinkowicach, a od kilku lat w sądeckim skansenie.

Pani Anna z córkami od lat przyjeżdża na to nabożeństwo do skansenu.

- Msza święta, która jest odprawiana w przepięknym kościele z Łososiny Dolnej pozwala mi się duchowo przygotować do nadchodzących świąt, a dla moich dzieci bardzo dużym przeżyciem jest procesja z figurą Jezusa na osiołku.

Po liturgii odbył się konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Jego celem jest kultywowanie i podtrzymanie tradycji roku obrzędowego, edukacja dzieci i młodzieży w zakresie poznania obyczajów i zwyczajów regionalnych, ochrona dziedzictwa narodowego i kulturowego Sądecczyzny. Jednocześnie wykonane przez uczestników konkursu palmy uatrakcyjnią ekspozycję Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Procesją z sądeckiego Rynku do bazyliki rozpoczęto obchody Niedzieli Palmowej w parafii św. Małgorzaty. Proboszcz ks. Jerzy Jurkiewicz przypomniał, że dzisiejsze święto jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Niedziela Palmowa zwana jest także Niedzielą Męki Pańskiej, z uwagi na fakt, że podczas liturgii czytany jest fragment Ewangelii o pojmaniu, męce i śmierci Pana Jezusa.
Po krótkiej modlitwie kapłan poświęcił przyniesione przez Sądeczan palmy, a także tę największą, która od kilku dni zdobi sądecki Rynek. Sama uroczystość przeniosła się natomiast do bazyliki. Tu Mszy Świętej, obok ks. Jurkiewicza, przewodniczył ks. Marian Zając, który dla tutejszych parafian głosi rekolekcje wielkopostne.
Po Eucharystii na placu przed świątynią odbył się konkurs palm. Te największe – 17,5-metrowe, wykonali Krystian i Karol Szkaradkowie i to oni zdobyli pierwsze dwa miejsca. Laureatem trzeciej nagrody został Jakub Raźny. Jego palma miała 3 metry.