Nowy Sącz: Setka Lachów zaśpiewała i zatańczyła

  • Autor: ROB
  • Opublikowany: 2015-01-22

Beata i Ola cucą Turonia - Noworoczny koncert Lachów w Sokole - 22 tycznia 2015

Beata i Ola cucą Turonia - Noworoczny koncert Lachów w Sokole - 22 tycznia 2015 / JZ

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się dwa koncerty Zespołu Lachy. Swój występ dały: dwie grupy rytmiczne (dzieci przedszkolne), dwie grupy Małych Lachów (dzieci szkolne) oraz grupa dorosła. W sumie wystąpiło ponad 100 tancerzy i śpiewaków.

- Podczas obu występów sala była wypełniona po brzegi - musiały być dostawione dodatkowe miejsca siedzące dla widowni.
Występ był związany z obyczajami świąteczno - noworocznymi Lachów Sądeckich. Zaprezentowano także tańce i obrzędy śląskie - informują organizatorzy.

Oczywiście nie zabrakło turonia wraz z orszakiem i Żyda. Odbyło się także przedstawienie z udziałem : diabła, Heroda, trzech mędrców i śmierci. Zgodnie z tradycją Herod został ścięty przez śmierć i zabrany przez diabła.

Na uwagę zasługuje zapomniana tradycja Drobów, którzy przebrani w czapki plecione ze słomy (najczęściej żytniej lub pszenicznej) chodzi w okresie Noworocznym z życzeniami. Nierzadko oprócz słomianych czapek mieli także plecione całe przebrania ze słomy. Zwyczaj ten był dość popularny jeszcze kilkanaście lat temu w naszym regionie. W obecnym czasie raczej się już nie spotyka Drobów w naszej okolicy.

Źródło: http://www.sadeczanin.info/kultura-i-edukacja,11/nowy-sacz-setka-lachow-zaspiewala-i-zatanczyla,68391/#.VSwKmtysUrX